Забыли пароль?
Регистрация
Вопросы категории:
17.09.2017 [ ответов: 1]
Мен банк муассасасидан 2016 йил 07 сентябрда 13 000 000 сўм ўғлимнинг ОТМга ўқиши учун имтиёзли таълим кредити олган эдим. Кредитдан фойдаланиш муддати 120 ой бўлиб 49 ой имтиёзли давр. Банк муассасаси 2016-2017 ўқув йили учун ОТМга 1 ярим йиллик учун 3 325 000 сўм, 2-ярим йиллик учун 3 325 000 сўм жами 6 650 000 сўм тўлаб бердим. Мен ҳар ойда имтиёзли давр бўлганлиги учун кредит фоизини ортиғи билан мунтазам тўлаб борганман. 2017 йилнинг августь ойининг охирида банкка қолган кредит суммаси (13 000 000 – 6650 000= 6 350 000 сўм) дан ОТМга 2017-2018 ўқув йилнинг 1 ярми учун 3 325 000 сўм ўтказиб бериш тўғрисида мурожат қилдим ва 2017 йил учун ОТМ томонидан берилган контаркт шартномаси, ҳисоб фактура ва 2 курсга ўтганлиги тўғрисида маълумотномаларни тақдим қилдим. Лекин, банк ходими менга фақат кредитнинг фоизини тўлаганлигимни, ўтказилган суммани тўламаганлигимни яъни ўтган йил учун ўтказилган сумма 6 650 000 сўмни тўламаганлигим сабабли хужжатларни қабул қилмади ва рад этди.
Показать ответ

Cавол муаллифига ўз ҳуқуқларини тиклаш борасида халқ қабулхонасига, ёки прокуратура идораларига ҳамда Марказий банкка мурожаат қилиш тавсия қилинади.

 

Далее
13.08.2017 [ ответов: 1]
1) Биз ушбу қонуннинг 6.2 бандига асосан ўзимизнинг корхонадаги улушимиз ва корхона устав фондиги киргазилмаган янги биноларимизни гаровга қўйган холда хорижий шеригимизни розилигисиз банкдан кредит олишимиз мумкинми? 2) Устав фондида улушин 49 фоиз булган хорижий шерикнинг розилигиз кредит олиш учун қайси меъёрий хукукий хужжатлар асосида кредит олиш мумкин? 3) Банкнинг мутасадди рахбарлари ва ходимларининг ўз вақтида кредит беришни нотугри асосга таянган ҳолда берган жавоблари учун қонунда қандай жазо чоралари кўрилади?
Показать ответ

1. Агар уставда бошқача тартиб белгиланмаган бўлса, албатта мумкин.

2. «Масъулияти чекланган ёки қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида»ги Қонун, «Гаров тўғрисида»ги Қонун 7-моддаси 3-қисми.

3. Банк муассасаси масъул ходимлари томонидан ноқонуний равишда кредит ажратилишини рад этилиши, иш ҳолатларига кўра интизомийдан то жиноийгача бўлган жавобгарлик келтириб чиқариши мумкин.

Далее
24.07.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар юридик шахснинг асосий ҳисобварағидан амалга оширилади.

Далее
14.07.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

ЧАКБ, как и любой другой банк, не вправе взимать комиссию за обслуживание транзитного счета при перечислении организациями зарплаты на ПК сотрудникам.

Далее
15.03.2017 [ ответов: 1]
1. Какую сумму физическое лицо имеет право конвертировать в банке без лишних вопросов? (Например 1 раз в месяц, 1 раз в квартал) 2. Обязательно ли в банк вносить для данной операции наличные деньги, или же возможна оплата с зарплатной карты? 3. Какие документы банк имеет право затребовать при открытии валютной карты? 4. Имеет ли право банк ограничить сумму покупаемой валюты? 5. Обязано ли физ лицо доказывать для каких целей приобретается валюта? 6. Необходимо ли при выезде за пределы РУз декларировать сумму на карте? 7. Принимаются ли наши карты Visa к оплате за границей? 8. Если банк все таки откажет в покупке валюты на карту, куда следует обратится для решения этой проблемы?
Показать ответ
1. Ежедневный размер продажи иностранной валюты устанавливается на основании приказа руководителя уполномоченного банка (п.19, рег. МЮ №2437 от  16. Далее
29.12.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Да, вправе при наличии нотариально заверенной доверенности.

Далее
15.12.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

1. Следует создать юридическое лицо. 2.Никаких разрешительных процедур для занятия этой деятельностью не требуется. 3. Осуществление данной деятельности невозможно без заключения соответствующих договоров с коммерческими банками. 

Далее
15.11.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Сотовый оператор вправе привлечь банки для содействия в продаже карт оплаты для пополнения баланса абонента.

Далее
31.10.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Банклардаги ҳисобварақлар бўйича тўхтатиб турилган операцияларни тиклаш тегишли назорат қилувчи органнинг қарори асосида амалга оширилади.

Далее
26.10.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Банкнинг расмий сайтида жойлаштирилган маълумотлар нотўғри бўлса, қонун ҳужжатлари талабларига зид ҳисобланади.

Далее
Сайт разработан в ООО «NORMA ONLINE», зарегистрирован в Узбекском агентстве по печати и информации 26.02.2016г.
Регистрационное свидетельство № 0406.
Адрес: Узбекистан, 100105, г. Ташкент, Мирабадский р-н, ул. Таллимаржон, 1/1.
Тел. (998 71) 200-00-90. E-mail: admin@norma.uz
Копирование материалов сайта без согласования с администрацией ресурса запрещено.
Все товары, подлежащие обязательной сертификации, сертифицированы; лицензируемые услуги – лицензированы.
© ООО «NORMA ONLINE», 2007-2017 г. Все права защищены.
Яндекс.Метрика