Забыли пароль?
Регистрация
Вопросы категории:
20.02.2017 [ ответов: 1]
1. Возникают ли обязательства по уплате 10% налога при выплате процентов физическим лицом предприятию? Если да, то кто его будет уплачивать и как это отражать в отчетах? 2. Будут ли касаться данной операции изменения в ст. 135 НК, действующие с 2017 года? 3. Какую ставку процентов использовать при расчете налога на проценты (если все-таки возникает необходимость его оплаты): процентную ставку договора займа с физическим лицом, ставку рефинансирования ЦБ на дату выдачи займа (2014г.) или ставку рефинансирования ЦБ на дату погашения займа (2017 год)? 4. Какими документами можно оформить взаимозачет процентов, подлежащих выплате с дивидендами к оплате?
Показать ответ

Процентные доходы юридического лица, полученные от физических лиц, в составе прочих доходов облагаются тем налогом, который уплачивает юридическое лицо по своему основному виду деятельности.

Далее
16.02.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

В случае превышения суммы арендной платы, рассчитанной исходя из минимальных ставок арендной платы за пользование недвижимым государственным имуществом, над арендной платой, установленной договором, в бухгалтерском учете сумму возникшей разницы в качестве дохода отражать не следует.

Далее
09.02.2017 [ ответов: 1]
1. Фоизли даромад ва солиқ оқибатлари кимда юзага келади: қарз берувчидами ёки қарз олувчидами? 2. Ушбу ҳолатларда солиқлар қандай тартибда ва қайси ставкада ҳисобланади? Юридик шахс ДСИга бирор бир солиқ ҳисоботи, ёхуд ҳисоб-китоб маълумотнома топшириши керакми ва қайси муддатларда? Солиқ суммасини қайси муддатларда тўлаб берилиши керак? 3. Агар «А» юридик шахс «Б» юридик шахсга 2016 йил январда фоизли даромад тўлаш мажбуриятисиз заём берган бўлса ва заём 2017 йил январда қайтарилган бўлса, у ҳолда фоизли даромад суммаси қандай аниқланади?
Показать ответ

Даромад қарз олувчида, яъни фоизсиз заём олган юридик шахсда аниқланади. СКнинг 135 моддаси юридик шахслар томонидан текин олинган мол-мулк, мулкий ҳуқуқлар, ишлар ва хизматлар кўринишида олинган даромадларни аниқлаш тартибини белгилайди.

Далее
16.12.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Нет, при изъятии учредителем доли в уставном фонде ООО валютная курсовая разница не возникает. При определении действительного размера доли, подлежащей выплате выбывающему участнику, может образоваться разница по сравнению с суммой, внесенной им в уставный фонд. Такая сумма разницы приравнена к дивидендам, которая подлежит обложению налогом у источника выплаты по ставке 10%.

Далее
04.11.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Да, спонсорская помощь является доходом. Вы можете применить льготы по УП-3923 на доходы в виде спонсорской помощи, при условии, что помощь является безвозмездной.

Далее
21.10.2016 [ ответов: 2]
1. Жамиятимиз толлинг шартномаси асосида тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга ҳақлими? 2. Агар ҳақли бўлса, жамиятимиз оладиган даромади ва унинг таркиби нималардан иборат бўлади? Даромад қандай ҳисобланади (қайси санадаги курс билан)? Ушбу даромад ЯСТга қай тартибда тортилади? 3. Толлинг шартномаси асосида бажарган ишлари учун хизмат ҳақи ҳамда тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга ишлатган маҳаллий хом – ашёлар қиймати эвазига, чет эллик корхона жамиятимизга тайёр маҳсулотни колдирса, қолдирилган маҳсулотларни жамиятимиз маҳаллий харидорларга сотса, жамиятимиз қандай солиқ турларини ҳамда божхона тўловларини тўлайди? 4. Агар қолдирилган маҳсулотни бошқа корхоналарга экспорт қилса, бунда жамиятимиз қандай солиқ ва божхона тўловларини тўлайди? 5. Қайта ишлаш хизматлари учун тўланган валюта тушумини мажбурий сотиш назарда тутилганми?
Показать ответ

Ҳа, Сиз махсус рухсатномага эга бўлсангиз, толлинг шартномаси асосида хизмат кўрсатишингиз мумкин.

Далее
18.10.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Если полученные вами невозвратные денежные средства не отвечают определению «грант», которое указанно в ст. 22 НК, то такие денежные средства учитываются в качестве  безвозмездно полученной финансовой помощи и являются прочим доходом предприятия (ст.132,135 НК).

Далее
18.10.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

В случае реализации продукции с использованием терминала, документами, подтверждающими выручку от реализации, являются чеки терминала. При этом счета-фактуры дополнительно не оформляются.

Далее
16.09.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Рекомендуем Вам включить  сумму возмещения затрат по таможенным платежам в    налогооблагаемую базу по ЕНП в составе прочих доходов предприятия (статья 132 НК, пункт 2 части второй статьи 355 НК) и обложить  ЕНП по ставке основного вида деятельности (статья 353 НК).

Далее
13.09.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Выручка в иностранной валюте в налоговой отчетности отражается в сумах по курсу ЦБ на дату признания дохода, то есть оформления счета – фактуры и акта выполненных работ.

Далее
19.07.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Солиқ кодекснинг 355 моддасига мувофиқ товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан тушган тушум солиқ солиш объекти бўлиб, ягона солиқ тўлови ҳисобланишида ҳисобварақ-фактурада акс эттирилган жами реализация суммаси ялпи тушум таркибига қўшилади.

Далее
03.06.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Компаниянгиз бюджет ташкилоти ҳисобланишидан келиб чиқиб, мазкур ҳолатда  Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида 2012 йил 13 ноябрда 2400-сон билан рўйхатга олинган “Бюджет ташкилотлари даромадлари ва харажатларининг бухгалтерия ҳисоби тўғрисидаги низом”га асосан иш юритишингиз мақсадга мувофиқ.

Далее
31.05.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Отражение в учете скидок товаром законодательством не регламентировано. Данный товар будет рассматриваться как безвозмездно полученный, но в рамках основного договора купли-продажи.

Далее
24.05.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Тиббиёт корхоналарида бухгалтерия ҳисобини юритиш принциплари ва ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби БҲМС асосида фаолиятнинг хусусиятига қараб ишлаб чиқилиши, ҳисоб сиёсатида акс эттирилиши ва корхона раҳбари томонидан тасдиқланган бўлиши керак.

Далее
19.05.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Корхонанинг автомобилларни ювиш хизматидан кўрган даромадлари  ҳисоби 9030 «Ишлар бажариш ва хизматлар кўрсатишдан даромадлар» счетида юритилади.

Далее
17.05.2016 [ ответов: 1]
Показать ответ

Ҳисобланган, аммо қандайдир сабабларга кўра тўланмаган иш ҳақи корхонанинг кредитор қарздорлиги деб тан олиниб, 6720 “Депонентланган иш ҳақи” ёки 6710 “Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар” счётида ҳар бир ходим бўйича алоҳида даъво муддати тугагунга қадар ҳисобга олинади.

Далее
© ООО «NORMA ONLINE», 2014-2016 г. Все права защищены.
Яндекс.Метрика