Забыли пароль?
Регистрация
Вопросы категории:
22.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Прописка граждан - регистрация органами внутренних дел в установленном законодательством  порядке   факта  постоянного   либо временного  проживания  лица  в  определенном  месте  жительства  на территории Республики Узбекистан.

Далее
20.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ
Данная процедура является не переводом, а изменением условий труда работника (ст.88 ТК), поэтому оформить ее приказом о переводе нельзя.Работающего по совместительству сотрудника можно оформить с 1 мая 2017 года на основную работу только в том случае, если его трудовые отношения в организации, где он являлся основным сотрудником, будут прекращены 28 апреля 2017 года (29 и 30 апреля 2017 года являются выходными днями). Далее
19.04.2017 [ ответов: 1]
1. Может ли заказчик, находящийся в г.Ташкенте, в командировочном удостоверении нашего руководителя делать отметки о прибытии и выбытии его на строящийся объект в другом регионе? 2. Как правильно выдавать, на какой срок командировочное удостоверение и оформить приказ, если командировка может длится до окончания строительства объекта, но периодически руководитель приезжает в г.Ташкент? 3. На проживание в гостинице есть чеки на несколько дней, как произвести оплату за проживание за те дни, по которым нет подтверждающих документов?
Показать ответ

1. Отметки в командировочном удостоверении делаются по месту прибытия.

2. Удостоверение и приказ оформляются по форме, установленной Инструкцией.

3. При отсутствии подтверждающих документов расходы по проживанию возмещаются в размере 2% от МЗРП за каждые сутки.

Далее
19.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Единовременное пособие для пострадавшего работника с 3-месячным стажем будет исчисляться путем умножения среднемесячного зааботка на двенадцать.

Далее
18.04.2017 [ ответов: 1]
1. Навбатчилик асосида ишлайдиган ходимларни ишга қабул қилишда ставка кўрсатилиши шартми ёки кўрсатмасдан ишга қабул қилишнинг қандай нотўғри томонлари бор? 2. Келгуси ой учун навбатчилик жадвали тузилишида ходимнинг неча ставкага ишга қабул қилинганлигига эътибор қаратиш керакми ёки шарт эмасми? Ставкага эътибор қаратмасдан навбатчилик жадвалини тузишнинг қандай нотўғри томонлари бор? 3. Навбатчилик асосида ишлайдиган бир ходимнинг касал бўлиши ёки ўз ҳисобидан иш ҳақи сақланмаган таътил олиши натижасида бошқа ходимларнинг унинг ўрнига ишлашига тўғри келганда қандай ҳужжат расмийлаштирилиши керак бўлади? Яъни бошқа ходимлар раҳбариятнинг оғзаки кўрсатмаси асосида ишни бажариб кетаверишлари керак бўладими?
Показать ответ
1. Авваломбор, “ставка” тушунчаси қонунчиликда ёритилмаган ва “ставка” деганда одатда ходим ишлаб бериши лозим бўлган иш вақтининг муддати тушунилади. Далее
14.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Давлат корхоналарида ишловчи ходимлар маълумотининг энг паст даражаси бўйича талаблар белгиланган.  Хусусий мулкчилик корхоналарида ишловчи ходимлар маълумот даражаси бўйича эса қонунчиликда бундай талаблар ўрнатилмаган.

Далее
12.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Ҳа, мумкин. МК ва бошқа қонун ҳужжатларида ушлаб колинган жаримани ташкилотнинг ривожлантириш жамғармасига ўтказишни тақиқловчи норма мавжуд эмас.

Далее
11.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Ҳа мумкин, агарда юклатилган қўшимча ишлар асосий иш бўйича меҳнат мажбуриятларига киритилган бўлмаса, бунда қўшимча ҳақ тўлаш миқдори ўриндошлик бўйича ишланаётган лавозим бўйича маошнинг (тариф ставкасининг) 30 фоизидан ортиқ бўлиши мумкин эмас.   

Далее
07.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Иш берувчи ҳар бир ходимнинг ҳақиқатда ишлаган иш вақтини, шу жумладан иш вақтидан ташқари ишлаган вақтини ўз вақтида аниқ ҳисобга олиб бориши шарт

Далее
06.04.2017 [ ответов: 1]
1. Тиббиёт ходимлари деб қандай ходимлар тоифаси ёки қандай параметрларга жавоб берадиган шахслар тан олинади? Тиббиёт ходими сифатида қараш учун маълумот даражаси аҳамиятга эгами? 2. Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг юқоридаги қарорида келтирилган тиббиёт ходимлари тоифасига кичик тиббиёт ходимлари (барча номлардаги санитарка ва бошқа кичик тиббиёт ходимлари, беморларни парвариш қилувчи кичик ҳамшира ва хўжалик бекаси) ҳам кирадими ва улар учун иш вақти нормасини белгилашда ҳафтада ўттиз олти соатдан ортиқ бўлмаслик бўйича қоидага амал қилинадими ёки Меҳнат кодексининг 115-моддаси билан тартибга солиниб, ҳафтасига 40 соатни ташкил этадими?
Показать ответ

Тиббиёт ходимлари тоифасига қандай шахслар киритилганлиги бир қатор норматив – ҳуқуқий ҳужжатлар мазмунидан келиб чиқади.

Далее
04.04.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Инструктаж проводится в соответствии с Типовым положением об организации обучения и проверки знаний по охране труда

Далее
04.04.2017 [ ответов: 1]
1. Бу устама иш стажи учунгина бериладими ёки узлуксиз бўлишига ҳам эътибор бериладими? Яъни маълум бир давр мазкур ҳудудда бўлмаган бюджет ташкилотида ишлаш, мазкур ҳудуддаги бюджет ташкилоти бўлмаган ташкилотда ишлаш ёки бўлмаса умуман ҳеч қаерда ишламаслик устама олиш ҳуқуқини берадиган иш стажини қайтадан нолдан бошлашга сабаб бўладими? 2. Устама олиш ҳуқуқини берадиган иш стажи мазкур тўртта ҳудуд бўйича умумий амал қиладими ёки уларнинг ҳар бири учун алоҳида-алоҳида ҳисобга олинадими? Яъни Учқудуқ шаҳридаги бюджет ташкилотида маълум бир давр ишлагандан сўнг Зарафшон шаҳридаги бюджет ташкилотига ишлашга ўтса, бу ерда устама олиш ҳуқуқини берадиган иш стажига Учқудуқ шаҳридаги иш стажи ҳам ҳисобга олинадими?
Показать ответ

Учқудуқ, Зарафшон, Нуробод шаҳарлари, Зафаробод шаҳарчаси бюджет муассасалари ва ташкилотлари ходимларига ойлик иш хақига устама тўлаш тартиби АВда 13.04.2001й. 1026-сон билан рўйхатга олинган Низом билан тартибга солинади.

Далее
29.03.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ
Ходим ва иш берувчи ўртасида ходимнинг муайян меҳнат вазифасини бажариши юзасидан тузилган шартномага асосан барча мажбурият ва одоб-ахлоқ қоидаларининг мажмуи бўлиб, хар қайси тараф учун бажарилиши мажбурий ҳисобланади ҳамда ва иш берувчи  вакилларининг меҳнат мажбуриятлари деб аталади. Далее
24.03.2017 [ ответов: 1]
Показать ответ

Трудовым законодательством предоставление отпусков на погребение не предусмотрено.

Далее
Сайт разработан в ООО «NORMA ONLINE», зарегистрирован в Узбекском агентстве по печати и информации 26.02.2016г.
Регистрационное свидетельство № 0406.
Адрес: Узбекистан, 100105, г. Ташкент, Мирабадский р-н, ул. Таллимаржон, 1/1.
Тел. (998 71) 200-00-90. E-mail: admin@norma.uz
Копирование материалов сайта без согласования с администрацией ресурса запрещено.
Все товары, подлежащие обязательной сертификации, сертифицированы; лицензируемые услуги – лицензированы.
© ООО «NORMA ONLINE», 2007-2017 г. Все права защищены.
Яндекс.Метрика